Popradské domácnosti by sa nemali obávať nedoplatkov za teplo, výsledok vyúčtovania ovplyvnilo aj teplé počasie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Teplo, ceny tepla, radiátor, prasiatko, euro
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Popradské domácnosti by sa nemali obávať nedoplatkov za teplo. Tvrdí to dodávateľ tepla v meste, ktorý vo vyúčtovaní za rok 2023 vrátil svojim odberateľom 499-tisíc eur.

Nižšia cena tepla

Ako ďalej agentúru SITA informovala konateľka Popradskej energetickej spoločnosti (PES) Silvia Šifrová, vyúčtovaná jednotková cena tepla je o 6,68 eura za megawatthodinu nižšia ako cena podľa platných cenových prepisov v tepelnej energetike. Spomínanú čiastku už poslali bytovým spoločenstvám alebo správcovským spoločnostiam, ktoré majú povinnosť doručiť obyvateľom vyúčtovanie bytov do 31. mája tohto roka.

To, koľko konkrétna domácnosť za teplo v konečnom dôsledku zaplatí, sa odvíja od množstva odobratého tepla, od spotrebiteľského správania, ale aj od technického stavu vykurovaných objektov,“ poznamenala Šifrová.

Nová vyhláška ministerstva

Výška preplatku podľa nej závisí aj na nastavení mesačných zálohových platieb, ktoré stanovuje správca alebo domové spoločenstvo. Ročné vyúčtovanie nákladov na bývanie sa bude po prvýkrát počítať po novom, podľa novej vyhlášky ministerstva hospodárstva účinnej od 1. januára tohto roka.

Tá priniesla viaceré zmeny, okrem iných aj zavedenie takzvaného kontrolného mechanizmu, ktorý má zaistiť spravodlivejšie rozdelenie nákladov, a to tým, že byt s minimálnou jednotkovou cenou na meter štvorcový sa porovnáva s bytom s maximálnou cenou na jeden meter štvorcový, pričom tento pomer nemôže presiahnuť 2,5-násobok,“ ozrejmila Šifrová.

Druhý najteplejší rok

V praxi by sa tak mal vyriešiť napríklad problém s bytmi, ktoré sú po väčšinu roka neobývané. V prípade nejasnosti alebo reklamácie vyúčtovania tepla, sa spotrebiteľ musí obrátiť na správcu alebo spoločenstvo vlastníkov, nie na dodávateľa tepla. Za výsledkom v rámci vyúčtovania je podľa konateľky PES modernizácia i zavádzania úsporných opatrení, no aj hospodárnejšie správanie ľudí a výrazne teplé počasie.

Asi len málokto v Poprade si pamätá, že by sa kúrenie spúšťalo až v októbri. Vždy to bolo minimálne v priebehu septembra a málokedy sa stalo, že by sa prerušovalo už v apríli,“ skonštatovala.

Podľa informácií zo Slovenského hydrometeorologického ústavu sa rok 2023 skončil z teplotného hľadiska ako druhý najteplejší od roku 1931. Počas roka 2023 sa tak kúrilo menej ako obvykle.

Popradská energetická spoločnosť, s.r.o., pôsobí v meste Poprad od roku 2017 a dodáva teplo a teplú vodu do viac ako 14-tisíc domácností a ďalším subjektom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Silvia Šifrová
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRPopradská energetická spoločnosťSHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav